Op. Dr. Sultan Yalçın

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt Göz Estetiği

Alt Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Üst göz kapağı estetiği, sarkık göz kapağı derisini kaldırarak daha genç bir görünüm elde etmeyi amaçlarken, üst göz kapağı estetiği ise göz torbalarını yok etmek ve gevşek deriyi sıkılaştırmak için yapılmaktadır. Bu işlemler ayrı ayrı veya aynı anda yapılabilmektedir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir fakat üst göz kapağı ameliyatına göre daha rahatsız edici olabildiğinden genel anestezi altında yapılması da muhtemeldir. Bu ameliyat esnasında alt kirpik çizgisinin hemen altından veya göz kapağının arkasından kesi yapılarak işleme başlanır. Şişkinliğe neden olan yağ dokusu alınır ve bazı durumlarda gevşek olan deri sıkılaştırılarak istenilen görünüm elde edilir.

Dr. Sultan Yalçın’ın alt göz kapağı ameliyatlarında uyguladığı yaklaşım sayesinde çok uzun süren sonuçlar elde edilebilmektedir. Dr. Sultan Yalçın bu yaklaşımı şu şekilde ifade etmektedir: “Yüzümüz yaşlandıkça mevcut yağ dokusunu kaybetme eğilimindedir. Bu nedenle gözaltında şişliğe neden olan dokunun tamamen alınması hemen sonuç vermekle birlikte uzun vadede çok efektif değildir. Bunun yerine mevcut doku yeniden konumlandırılarak daha düşük komplikasyonlar ile daha uzun süren estetik sonuçlar elde etmek mümkündür.”

Alt göz kapağı ameliyatlarında özellikle göz kapağı zayıf olan hastalarda göz kapaklarındaki destek kaslarının da sıkılaştırılması gerekebilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt Göz Kapağı Estetiği Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Sigara ve alkolün cilt üzerinde olumsuz etkileri olduğundan işlem yapılmadan 3 hafta önce kullanmayı bırakmanız tavsiye edilir. Ayrıca ameliyat öncesi makyaj yapmamanız gerekmektedir.

Hamileyseniz veya kullandığınız ilaçlar varsa bunu doktorunuza bildiriniz.

Alt Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürmektedir?

Bu işlem yaklaşık yarım saatte tamamlanır fakat hastanın göz kapaklarının durumuna göre destekleyici dikişler atılması gerektiğinde işlem 1 saat kadar sürebilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Esnasında veya Sonrasında Ağrı Hissedilir mi?

Alt göz kapağı ameliyatında lokal anestezi uygulandığı için işlem sırasında hissedeceğiniz tek ağrı anestezi iğnesinden kaynaklanır. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlar ile hissedilecek ağrı en aza indirilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Göz kapağı ameliyatından sonraki ilk hafta morluk ve şişlik görülmesi normaldir. Hastaların bir çoğu bir hafta sonra sosyal hayata dönse de yaklaşık iki hafta istirahat edecek şekilde planlama yapmanız faydalı olacaktır.

Kontakt lens kullanıyorsanız, ameliyattan sonra en az iki hafta lenslerden uzak durmanız gerekir. Kesilerin yakınındaki alana dokunmak veya çekmek enfeksiyon riskini artırabilir.