Botoks/Botulinum Toksin

Botoks/Botulinum Toksin

Botoks Sultan Yalçın

Botoks Nedir?

Botoks, sinir uçlarını bloke eden bir tür bakteri toksinidir. Cilt yüzeyinde yumuşak bir etki yaratan kasları geçici kısmi olarak felç etmek amacıyla uygulanmaktadır. Uygulama yapılan kasın tamamını etkilemez. Enjekte edilen noktanın 1-2 cm çapındaki dokuya etki eder.

Botoks, alın çizgilerini, kaz ayaklarını, kaş çatma çizgilerini veya gülme çizgilerini düzeltmek için en iyi yaklaşımlardan biridir. Yüzünde orta derecede kırışıklıklar olan ve ameliyatsız bir tedavi isteyen kişiler için ideal bir yöntemdir.

Ayrıca çiğneme kası (masseter kası) yapılan uygulamalar ile hem yüze daha ince ve oval bir görünüm kazandırır hem de diş sıkma tedavisinde kullanılmaktadır.

Bunların dışında burun ucuna yapılarak bir miktar burun ucunda yükselmeyi sağlar.

Dudak üstü çizgilerin tedavisinde ve aşağı düşmüş ağız köşerlinin bir miktar düzeltilmesinde fayda sağlamaktadır.

Botoks Nasıl Yapılır?

Kırışıklıkların belirgin olduğu deriye küçük dozlarda Botoks enjekte edilir. Bu işlem 15 ila 30 dakika arasında sürebilir. Kırışıklıkların boyutuna göre enjeksiyon sayısı ve uygulanan doz miktarları değişmektedir. Doktorunuzun ihtiyaç duyan bölgelere botoks’u doğru bir şekilde enjekte edebilmesi için önce bu bölgeler işaretlenir. Bu işlem esnasında hissedilebilecek acıyı önlemek için uyuşturma kremi uygulanabilir. Hastalar tedaviden hemen sonra normal rutinlerinden herhangi bir kesinti olmaksızın evlerine gidebileceklerdir.

Botoks Uygulaması

Herkes Botoks Uygulaması Yaptırabilir mi?

Hamile veya emziren kişilerin botoks yaptırması tavsiye edilmez. Botoks uygulanması planlanan bölgede enfeksiyon olması durumunda bu enfeksiyonların geçmesi beklenmelidir.

Nöromüsküler hastalığı bulunan kişiler için Botoks önerilmez. Reçeteli veya reçetesiz kullandığınız ilaçlar varsa bunu doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Botoks İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Enjeksiyon sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 10-20 dakika içerisinde işlem tamamlanır.

Botoks Uygulaması Esnasında veya Sonrasında Ağrı Hissedilir mi?

Botox enjeksiyonları için kullanılan iğne çok incedir, bu nedenle hastalar sadece kısa süreli hafif bir batma hisseder. Endişeniz varsa, işlemden önce bir uyuşturma kremi talep edebilirsiniz.

Botoks Uygulaması Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Botoks uygulaması sonrasında hemen sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Cilt yapınıza bağlı olarak hafif kızarma meydana gelse bile bu durum çok kısa süre sonra geçecektir.

Botoks Uygulaması Sonrasında Neler Yapmalıyım?

Yapılan araştırmalar, Botoks’un kaslara bağlanmasının 90 dakikayı bulduğunu göstermektedir. Bu nedenle en az 90 dakika boyunca yatmayarak dik oturmanız faydalı olacaktır.

Uygulama sonrasında 24 saat boyunca yüz kaslarınızı zorlayacak abartılı hareketlerden kaçının. Ayrıca Botoks uygulanan bölgeleri 24 saat boyunca ovalamayın.

Uygulama sonrası etkinliğin başlamsı yaklaşık 3 gün sürmektedir. Özellikle bu süre içerisinde aşırı terlemeye sebep olacak eforlu egzersizlerden uzak durulmalı ve 7 gün boyunca kaş alımı ve cilt bakım işlemi yapılmamasını istiyoruz.

Botoks işlemi sonrası yapmanız gereken her şeyi Op.Dr. Sultan YALÇIN ve ekibi sizlere detaylı bir şekilde anlatacaktır.

Op.Dr. Sultan YALÇIN

Antalya’da kurmuş olduğu Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde hizmet veren Op. Dr. Sultan Yalçın, son teknolojileri ve yeni yöntemleri kullanarak yurtiçi hastalarının yanı sıra başta Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından birçok hastayı kabul etmeye devam etmektedir.

Kurumsal

İletişim

    • Adres: Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No:35/5 Muratpaşa/ANTALYA
Sultan YALÇIN | Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi © Copyright 2022. All Rights Reserved. | | StrategyCube