Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği

Rinoplasti ameliyatı burnunuzun boyutunu, şeklini ve yapısını değiştirmeyi hedefleyen cerrahi bir işlemdir. Genellikle burun estetiği olarak adlandırılan bu popüler estetik prosedürü ile, burnunuzdaki belirgin bir şişliği azaltmak, geniş bir ucu daraltmak, çarpık bir köprüyü düzeltmek veya burnunuzu yüzünüzün geri kalanıyla daha orantılı hale getirmek mümkündür.

Burun ameliyatı sadece estetik kaygılar nedeniyle tercih edilebildiği gibi, burun delikleri arasındaki duvarın bir tarafa yatık olması neticesinde nefes almada zorluk yaşama gibi problemler nedeniyle de uygulanmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık ve kapalı olmak üzere iki tür burun ameliyatı yaklaşımı vardır. Kapalı yöntem ile yapılan ameliyatta deride kesik olmaz ve sonradan görünür bir iz kalmaz. Açık ameliyat yönteminde ise kolumella denilen burun tabanında ve burun deliklerinde küçük kesiler olur.

Ameliyatın sonunda Op.Dr. Sultan YALÇIN tarafından eriyen dikiş atılır ve ameliyat sonlandırılır. Bu sayede daha sonra dikişlerin alınması söz konusu değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Yapılan işleme göre değişmekle birlikte genelde 2 saatte operasyon tamamlanmaktadır.

Ameliyat Esnasında veya Sonrasında Ağrı Hissedilir mi?

Ameliyat genel anestezi ile yapıldığından ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlar ile hissedilecek ağrı en aza indirilir. İyileşme sürecinde ise Op.Dr. Sultan YALÇIN’ın ifadesiyle “Ağrıdan ziyade, burunda tıkanıklık hissi” yaşanır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Hastalar ameliyat sonrası değişen oranlarda şişlik yaşayacaklardır. Bu şişlik ilk bir iki hafta içinde azalacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrasında Neler Yapmalıyım?

Burun ameliyatı sonrasında ilk hafta kafanızı yüksek konumda tutacak şekilde uyumanız önerilir. Ayrıca ameliyat sonrası işlem yapılan bölge hassas olacağından burnunuzun darbe almaması gerekmektedir.

Ameliyat sonrası gözlük kullanmamanız faydalı olacaktır. Eğer gözlük kullanmak zorundaysanız burun arkası ateli kullanabilir veya gözlüğünüzü kaşlarınızın arasında bantlayabilirsiniz.

Ameliyat sonrası yapmanız gereken her şeyi Op.Dr. Sultan YALÇIN ve ekibi sizlere detaylı bir şekilde anlatacaktır.