Dolgu Uygulamaları

Dolgu Uygulamaları

Dolgu Nedir?

Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan yüzdeki kırışıklıkları ve gözaltı çukurlarını doldurmak için dolgu maddeleri veya vücudun başka bir bölgesinden alınan yağlar kullanılabilir.

Bu uygulama ile yanaklara hacim katmak, çukurlu sivilce izlerinin görünümünü azaltmak ve çene çizgisini şekillendirmek de mümkündür. Hatta enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanarak ameliyatsız burun estetiği yaptırmayı tercih eden hastalarımız da mevcuttur.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulaması, hem vücuttan alınan yağ dokusu hem de bu işlem için üretilen dolgu malzemeleri ile yapılabilir.

Yağ dokusu ile yapılan dolgu işlemlerinde, vücuttan alınan yağ dokusu saflaştırılarak istenilen bölgeye enjekte edilmeye hazır hale getirilir. Daha sonra uygulama yapılacak bölgeye transfer edilerek işlem tamamlanır.

Bu işlem öncesinde hastanın vücudunda yağlanma olan bir bölgeden yağ alındığı için hasta o bölgedeki yağlardan da kurtulmuş olmaktadır.

Enjekte edilen yağ dokusunun bir kısmı zamanla erimektedir. Ancak, geri kalan %60-70 oranındaki yağ dokusu ömür boyu kalıcı olur. Yaşlanma devam ettikçe bu yağların da zamanla erimesi doğaldır. Bu nedenle birkaç yılda bir işlemi revize etmek gerekebilir.

Dolgu malzemesi ile yapılan dolgu işlemlerinde, uygulama yapılacak olan bölgeye çeşitli dolgu malzemeleri enjekte edilir ve arzu edilen dolgun ve pürüzsüz cilt görünümü elde edilir.

En yaygın kullanılan dolgu malzemeleri hyaluronik asit içeren malzemelerdir. Hyaluronik asit, bir komplikasyon durumunda çözülmesi çok kolay olduğu için rahatlıkla kullanılabilir.

Hyaluronik asit dolgu maddeleri vücudumuzda doğal olarak üretilen kimyasallar ile neredeyse aynıdır, zamanla doğal olarak emildiklerinden alerjik reaksiyon riski çok azdır.

Dolgu Uygulamaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hamile veya emziren kişilerin dolgu yaptırması tavsiye edilmez. Dolgu uygulanması planlanan bölgede enfeksiyon olması durumunda bu enfeksiyonların geçmesi beklenmelidir.

Kullandığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçlar varsa bunu doktorunuza bildirmeniz gerekir.

 

Enjeksiyon sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 10-20 dakika içerisinde işlem tamamlanır.

Dolgu enjeksiyonları için kullanılan iğne çok incedir, bu nedenle hastalar sadece kısa süreli hafif bir batma hisseder. Endişeniz varsa, işlemden önce bir uyuşturma kremi talep edebilirsiniz.

Dolgu uygulaması sonrasında hemen sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Cilt yapınıza bağlı olarak hafif kızarma meydana gelse bile bu durum çok kısa süre sonra geçecektir.

Dolgu uygulaması sonrası yüzünüzü 24 saat boyunca güneşe ve ısıya maruz bırakmamanız tavsiye edilir.

Uygulama sonrasında 24 saat boyunca yüz kaslarınızı zorlayacak abartılı hareketlerden kaçının. Ayrıca Dolgu uygulanan bölgeleri 4 saat boyunca ovalamayın. Dolgu işlemi sonrası yapmanız gereken her şeyi Op.Dr. Sultan YALÇIN ve ekibi sizlere detaylı bir şekilde anlatacaktır.

Op.Dr. Sultan YALÇIN

Antalya’da kurmuş olduğu Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde hizmet veren Op. Dr. Sultan Yalçın, son teknolojileri ve yeni yöntemleri kullanarak yurtiçi hastalarının yanı sıra başta Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından birçok hastayı kabul etmeye devam etmektedir.

İletişim

    • Adres: Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No:35/5 Muratpaşa/ANTALYA
Sultan YALÇIN | Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi © Copyright 2022. All Rights Reserved. | | StrategyCube