Op. Dr. Sultan Yalçın

Dudak Estetiği

Dudak Estetiği Nedir?

Dudak Estetiği

Dudak estetiği, özellikle kadınların yüzleri ile orantılı ve göz alıcı bir dudak görünümüne sahip olmak amacıyla tercih ettikleri cerrahi işlemlere verilen genel addır. Dudak estetiği uygulamaları kozmetik nedenlerle yapıldığı gibi tıbbi zorunluluk nedeniyle de yapılmaktadır.

Bu işlemlerin amacının doğal ve çekici bir dudak yapısı oluşturmak olduğu unutulmamalıdır. Aşırı şişkin dudaklar hem görüntü açısından şık durmamakta hem de yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir.

Dudak Estetiği Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Yağ Dokusu ile Dudak Estetiği

Vücuttan alınan yağ dokusu saflaştırılarak dudaklara enjekte edilmeye hazır hale getirilir. Daha sonra hazırlanan yağ dokusu dudaklara transfer edilerek işlem tamamlanır. Dolgu yapılan yağ dokusu zamanla az da olsa eriyebilmektedir. Bu nedenle ilerde yeniden revizyon yapılması gerekebilir.

Dolgu Malzemeleri ile Dudak Estetiği

Dudaklara hacim kazandırmak, dudakları düzeltmek, ağız köşelerini kaldırmak ve dudak kırışıklıklarını gidermek için üst ve alt dudaklara Hyaluronik asit içerikli dolgu malzemesi enjekte edilir.

Dudak dolguları ile çok ince ve doğal sonuçlar elde edilebilir. Fakat ortalama 1 yıl sonra vücut tarafından emildiğinden çok kalıcı sonuçlar vermez.

Dudak Kaldırma: Burun tabanı ile üst dudak çizgisi arasındaki mesafenin yüz ile uyumlu olması dudağa estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Eğer bu mesafe uzun ise yapılacak dolgu uygulamaları da yapay bir görünüme sebep olabilmektedir. Bu sebeple bu alan gerekli estetik parametreler ile değerlendirilir ve uygun hastalarda kısaltılıp dudak kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir.

Dudak Estetiği Uygulamaları

Dudak Estetiği Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Sigara ve alkolün cilt üzerinde olumsuz etkileri olduğundan işlem yapılmadan 3 hafta önce kullanmayı bırakmanız tavsiye edilir.

Hamileyseniz veya kullandığınız ilaçlar varsa bunu doktorunuza bildiriniz.

Dudak Estetiği Ne Kadar Sürmektedir?

Yağ dolgusu ile yapılan dudak estetiği işlemleri de ortalama 1 saat içinde sonlandırılır.

Hyaluronik asit içerikli dolgu malzemesi uygulanması durumunda işlem yarım saatte biter.

Dudak kaldırma işlemi yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Dudak Estetiği Esnasında veya Sonrasında Ağrı Hissedilir mi?

İşlemler öncesinde dudaklar uyuşturulduğu için ağrı hissedilmez.

Dudak Estetiği Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Dudaklar nispeten hassas organlar olduğu için yapılan işlemler neticesinde şişlikler ve morarmalar görülmesi normaldir. Yapılan işlemlerden sonra birkaç gün evde istirahat edilmesi tavsiye edilmektedir.