Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dudak Estetiği Nedir?

Dudak estetiği, özellikle kadınların yüzleri ile orantılı ve göz alıcı bir dudak görünümüne sahip olmak amacıyla tercih ettikleri cerrahi işlemlere verilen genel addır. Dudak estetiği uygulamaları kozmetik nedenlerle yapıldığı gibi tıbbi zorunluluk nedeniyle de yapılmaktadır.

Bu işlemlerin amacının doğal ve çekici bir dudak yapısı oluşturmak olduğu unutulmamalıdır. Aşırı şişkin dudaklar hem görüntü açısından şık durmamakta hem de yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir.

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Yağ Dokusu İle Dudak Estetiği

Vücuttan alınan yağ dokusu saflaştırılarak dudaklara enjekte edilmeye hazır hale getirilir. Daha sonra hazırlanan yağ dokusu dudaklara transfer edilerek işlem tamamlanır. Dolgu yapılan yağ dokusu zamanla az da olsa eriyebilmektedir. Bu nedenle ilerde yeniden revizyon yapılması gerekebilir.

Dolgu İle Dudak Estetiği

Dudaklara hacim kazandırmak, dudakları düzeltmek, ağız köşelerini kaldırmak ve dudak kırışıklıklarını gidermek için üst ve alt dudaklara Hyaluronik asit içerikli dolgu malzemesi enjekte edilir.

Dudak dolguları ile çok ince ve doğal sonuçlar elde edilebilir. Fakat ortalama 1 yıl sonra vücut tarafından emildiğinden çok kalıcı sonuçlar vermez.

Dudak Kaldırma (Liplift)

Burun tabanı ile üst dudak çizgisi arasındaki mesafenin yüz ile uyumlu olması dudağa estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Eğer bu mesafe uzun ise yapılacak dolgu uygulamaları da yapay bir görünüme sebep olabilmektedir. Bu sebeple bu alan gerekli estetik parametreler ile değerlendirilir ve uygun hastalarda kısaltılıp dudak kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir.

Dudak Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sigara ve alkolün cilt üzerinde olumsuz etkileri olduğundan işlem yapılmadan 3 hafta önce kullanmayı bırakmanız tavsiye edilir.

Hamileyseniz veya kullandığınız ilaçlar varsa bunu doktorunuza bildiriniz.

  • Yağ dolgusu ile yapılan dudak estetiği işlemleri de ortalama 1 saat içinde sonlandırılır.
  • Hyaluronik asit içerikli dolgu malzemesi uygulanması durumunda işlem yarım saatte biter.
  • Dudak kaldırma işlemi yaklaşık yarım saat sürmektedir.

İşlemler öncesinde dudaklar uyuşturulduğu için ağrı hissedilmez.

 

Dudaklar nispeten hassas organlar olduğu için yapılan işlemler neticesinde şişlikler ve morarmalar görülmesi normaldir. Yapılan işlemlerden sonra birkaç gün evde istirahat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Op.Dr. Sultan YALÇIN

Antalya’da kurmuş olduğu Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde hizmet veren Op. Dr. Sultan Yalçın, son teknolojileri ve yeni yöntemleri kullanarak yurtiçi hastalarının yanı sıra başta Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından birçok hastayı kabul etmeye devam etmektedir.

İletişim

    • Adres: Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No:35/5 Muratpaşa/ANTALYA
Sultan YALÇIN | Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi © Copyright 2022. All Rights Reserved. | | StrategyCube