Genital Estetik

Genital Estetik

Genital Estetik Sultan Yalçın

Genital Estetik (Vajina Estetiği) Nedir?

Kadınlarda genital estetik amaçlı farklı türde işlemler bulunmaktadır.

Labioplasti, iç vajinal dudaklardan fazla olan ve dışarı sarkarak estetik bozukluğa neden olan dokuyu ortadan kaldıran cerrahi bir prosedürdür.

Vajinoplasti, vajinal kanalı sıkılaştıran cerrahi bir vajinal gençleştirme işlemidir. Genellikle vajinal açıklığı cerrahi olarak sıkılaştıran bir perineoplasti (perine estetiği) ile yapılır. Bu işlemler, sürtünme ve dolgunluk hissini geliştirerek cinsel işlevi arttırır. Ayrıca vajinal açıklığın görünümünü de iyileştirir.

Genital Estetik Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Genital estetik ameliyatlarında cerrah, hastanın estetik hedeflerini karşılaması için dudakları yeniden şekillendirmek ve yeniden yapılandırmak için gerekli olan işlemleri yapar. Kesikleri kapatmak için eriyen dikişler kullanılır. Diğer bir yöntem ise, sarkan kısmı azaltmak için bir lazer tedavisi kullanmaktır. Bu, bazı hastalar için etkili olabilir fakat yalnızca alınması istenen bölgenin minimal olduğu durumlarda önerilir.

Genital Estetik Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Sigara içen hastalar ameliyattan en az 3-4 hafta önce tütün ürünlerini kullanmayı bırakmalıdır. Ayrıca genital estetik ameliyatından yaklaşık bir hafta önce iltihap önleyici ve kan sulandırıcı ilaçları almayı bırakmak da gereklidir. Normal egzersiz ve günlük rutinlere ameliyat saatinize kadar devam edebilirsiniz.

Genital estetik ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Öncelikle detaylı muayene yapılarak hangi işleminin uygulanacağına karar verilir. Daha sonra kan tahlilleri ile beraber bir dizi tetkikler yapılarak ameliyata engel bir durum olup olmadığı incelenir.

Genital Estetik Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Yapılan işleme göre değişmekle birlikte genelde 1-2 saatte operasyon tamamlanmaktadır.

Genital Estetik Ameliyatı

Genital Estetik Ameliyatı Esnasında veya Sonrasında Ağrı Hissedilir mi?

Ameliyat genel anestezi veya  sedasyon tipi anestezi ile yapıldığından ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlar ile hissedilecek ağrı en aza indirilir. Bunun yanında şişme, morluk ve hafif kanama görülmesi normaldir. Hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir.

Genital Estetik Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Ameliyat sonrası birkaç gün içinde normal hayata dönülebilir.

Genital Estetik Ameliyatı Sonrasında Neler Yapmalıyım?

Genital estetik ameliyatı olan kadınların egzersiz, cinsel aktivite, duş, tampon kullanımı gibi şişme ve kanamaya neden olabilecek aktivitelerden bir süre kaçınmaları gerekecektir.

Ameliyat sonrası yapmanız gereken her şeyi Op.Dr. Sultan YALÇIN ve ekibi sizlere detaylı bir şekilde anlatacaktır.