İp Askı Yöntemleri

İp Askı Yöntemleri

İp Askı (İple Yüz Germe) Nedir?

İple germe, istenilen bölgedeki dokuyu kaldırmak için özel üretilmiş ipleri cildinizin altından geçiren, cerrahi olmayan bir yüz gençleştirme işlemidir. İpler, cildi kavramaya yardımcı olan küçük dikenlere veya konilere sahiptir. Uygun şekilde yerleştirildiğinde, özellikle alt yüz ve gıdı çevresinde yüzünüze daha kalkık, tonlu bir görünüm kazandırırlar.

İp askı yöntemi ile özellikle orta yaş ve üstü, yüzündeki sarkma ve kırışıklıklar az olan kişiler için en uygun ameliyatsız yüz germe yöntemidir. Bununla beraber cerrahi işlemler kadar kalıcı ve etkili sonuçlar beklememek gerekir.

İp askı uygulaması;

  • Lokal anestezi uygulanarak yapılır ve çok kısa sürede işlem tamamlanır.
  • Çok ufak kesikler ile uygulandığından işlem sonrası yara izi kalmaz.
  • Günümüzde kullanılan ipler deri altında eridiği için komplikasyona sebep olmaz.
  • Yüzünüzdeki kas hareketlerini ve mimikleri etkilemez.

İp Askı Uygulaması Nasıl Yapılır?

İp askı (iple yüz germe) yöntemi, elmacık kemiği yakınından başlayarak derinin altına “tüy benzeri” bir iplik sokan içi boş bir iğne kullanılarak uygulanır. İğne kullanıldığı için kesiler minimaldir. Yerleştirildikten sonra gözler, boyun, kaş veya dudak boyunca cilt ayarlanır ve sıkılaştırılır. Orta derecede sarkan cildi kaldırmak için ortalama 3 – 4 ip kullanılmaktadır.

İp Askı Uygulamasından Önce Neler Yapmalıyım?

İp askı uygulamasından önce iltihap önleyici ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız bunu doktorunuza bildirin. Normal egzersiz ve günlük rutinlere ameliyat uygulama saatine kadar devam edebilirsiniz.

Yüzünüzde iltihaplı yara veya uçuk varsa bunların geçmesini beklemeniz gerekmektedir.

İp Askı Uygulaması Ne Kadar Sürmektedir?

Yapılan işleme göre değişmekle birlikte genelde 30 dakikada işlem tamamlanmaktadır.

İp Askı Uygulaması Esnasında veya Sonrasında Ağrı Hissedilir mi?

Ameliyat genellikle lokal anestezi ile yapıldığından ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlar ile hissedilecek ağrı en aza indirilir. İşlem bittikten sonra hafif kızarıklık ve şişme görülmesi normaldir. Bu belirtiler birkaç gün içinde ortadan kalkar.

İp Askı Uygulaması Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Ameliyat sonrası birkaç saat içinde normal hayata dönülebilir.

İp Askı Uygulaması Sonrasında Neler Yapmalıyım?

İp askı işlemi sonrasında hemen taburcu olacaksınız. Yüzünüzde belirebilecek hafif şişliklerin ortadan kalması için ilk gece başınız yüksekte uyumanız tavsiye edilir. Ayrıca yüzünüzü kaşımaktan, masaj yapmaktan ve abartılı yüz hareketleri yapmaktan kaçınmanız gerekir.