Op. Dr. Sultan Yalçın

Liposuction

Liposuction

Liposuction (Yağ Alma) Nedir?

Liposuction, vücuttaki fazla yağ dokularının vakum ile alınması işlemine verilen addır. Bu işlemle zayıflamaktan ziyade bölgesel incelme hedeflenmektedir.

Vücutta Yağlanmanın Sebepleri Nelerdir?

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, hamilelik, genetik yapı ve cinsiyete bağlı olarak zamanla vücudunuzda yağlanma ortaya çıkar. Bir süre sonra da ne kadar diyet ve egzersiz yaparsanız yapın, bir türlü kurtulmayı başaramadığınız yağlarınız size rahatsızlık vermeye başlar. Erkeklerde yağlanma genelde karın altı bölgesinde yoğunlaşırken kadınlarda karın ve basen bölgelerinde toplanır.

Liposuction Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

Liposuction genel anestezi ile yapılabilir. Doktorunuz tedavi edilecek alanda bir veya daha fazla küçük delik açmakta ve bir miktar salin (tuzlu su), lokal anestezi karışımı enjekte etmektedir. Enjekte edilen bu sıvı, yağın şişmesine, sertleşmesine ve çıkarılmasının daha kolay olmasına neden olur. Ayrıca kan damarlarınızı daraltarak morarma, kan kaybı ve iyileşme süresini azaltır. Daha sonra aynı kesiden içeriye kanül ile girilerek yağ dokusuna ulaşılır. Parçalanan yağlar vakum ile dışarı çekilir.

Liposuction inatçı yağ dokularını kalıcı olarak yok etmenin en hızlı yoludur. Çok büyük orandaki yağ dokusu tek seansta dışarı alınabilir. Ayrıca vücudunuzda dolgunluk katmak istediğiniz başka bölgeler varsa (meme gibi) bu yağlar o bölgeye aktarılarak vücudunuzu arzu ettiğiniz forma getirebilirsiniz.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Sigara içen hastalar ameliyattan en az 3-4 hafta önce tütün ürünlerini kullanmayı bırakmalıdır. Alkol kullanan hastalar da ameliyattan bir hafta önce alkol tüketimini bırakmalıdır. Ayrıca liposuction ameliyatından yaklaşık bir hafta önce iltihap önleyici ve kan sulandırıcı ilaçları almayı bırakmak da gereklidir. Normal egzersiz ve günlük rutinlere ameliyat saatinize kadar devam edebilirsiniz.

Liposuction ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Öncelikle detaylı muayene yapılarak hangi bölgelere liposuction uygulanacağına karar verilir. Daha sonra kan tahlilleri ile beraber bir dizi tetkikler yapılarak ameliyata engel bir durum olup olmadığı incelenir.

Liposuction Ne Kadar Sürer?

Alınacak yağ miktarına bağlı olarak 1 ila 3 saat sürmektedir.

Liposuction Sonrasında İyileşme Ne Kadar Sürer?

Tek bölgeye liposuction uygulanması durumunda hastalar genelde aynı gün taburcu edilmektedir. Birden fazla bölgeden yağ alınması durumunda ise hasta 1-2 gün hastanede gözetim altında tutulabilmektedir.

Liposuction ameliyatından sonra, hastalar tedavi edilen bölgelere kompresyon giysisi giymelidir. Morluk ve şişliğin kaybolması yaklaşık bir hafta sürer ve nihai sonuçların ortaya çıkması birkaç ay içinde gözlemlenebilir.

Liposuction Sonrasında İz Kalır mı?

Liposuction sonrasında kesik yapılan yerde yara izleri oluşturacaktır. Bu izler küçüktür ve zamanla ten rengini alarak belirsizleşir. Ayrıca ameliyat sonrasında, yara izi bakım programı uygulanarak iyileşmenin sağlıklı ve hızlı olması sağlanır.