Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Memelerin boyutunu küçültmek için yapılan estetik bir cerrahi işlemdir. Meme küçültme, özellikle ağır ve büyük göğüsleri olan kadınların yaşam kalitelerini büyük ölçüde iyileştirmektedir.

Meme küçültme ameliyatı hem tıbbi hem de kozmetik nedenlerle yapılır. Bir kadın çeşitli nedenlerle meme küçültme ameliyatı olmayı tercih edebilir. Bunlara kronik sırt ve boyun ağrıları, hijyen veya dış görünüş ile ilgili kaygılar örnek verilebilir. Bu kadınların çoğu ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi ve özel sutyenler ile rahatsızlıklarını azaltmak için çaba sarf ederler. Bu sorunlardan kurtulmanın tek yolu genellikle cerrahi bir küçültmedir.

Memelerin Büyük Olması Bir Hastalık Mıdır?

Meme büyüklüğü genellikle genetik faktörler ile ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber, hormonal bozukluk, aşırı kilo alma, gebelik ve emzirme neticesinde memelerde büyüme görülmektedir.

Meme küçültme ameliyatı hem tıbbi hem de kozmetik nedenlerle yapılır. Bir kadın çeşitli nedenlerle meme küçültme ameliyatı olmayı tercih edebilir. Memelerde büyüklük kişinin spor yapmasını, kıyafet seçimini gibi sosyal yaşamını etkilemesinin yanı sıra kronik sırt ve boyun ağrıları, hijyen veya dış görünüş ile ilgili kaygılar kişinin ruh sağlığına da zarar verebilmektedir. Bu kadınların çoğu ağrı kesici ilaçlar, fizik tedavi ve özel sutyenler ile rahatsızlıklarını azaltmak için çaba sarf ederler. Bu sorunlardan kurtulmanın tek yolu genellikle cerrahi bir küçültmedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Yöntemle Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, her hasta için sonuçları optimize etmek üzere tasarlanmış bir dizi farklı teknikle uygulanabilir. Genel fikir, fazla meme dokusunu çıkarmak ve memeyi doğal bir forma kavuşturmaktır. Ameliyatlarda kullanılan teknik değişebilse de, her ameliyat hem deri hem de doku küçültmeyi içermektedir. Çıkarılacak meme dokusunun miktarına ve boyutuna göre deri çıkarma ve doku küçültme modeli belirlenir. Ameliyat esnasında aynı zamanda kullanılan tekniklerle birlikte meme dikleştirme de yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sigara içen hastalar ameliyattan en az 3-4 hafta önce tütün ürünlerini kullanmayı bırakmalıdır. Ayrıca meme küçültme ameliyatından yaklaşık bir ay önce iltihap önleyici ve kan sulandırıcı ilaçları almayı bırakmak da gereklidir.

Ameliyat öncesi Op.Dr. Sultan YALÇIN ve sağlık ekibimiz sizlere yapmanız gerekenler hakkında detaylı bilgilendirme yapmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatı kişinin meme boyutuna göre 2 ila 4 saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında baş dönmesi, kusma vb. rahatsızlıklar olması durumunda kontrol amaçlı hastanede tutmaya devam ediyoruz. Genellikle 1 gün hastanede kalmanızı istiyoruz. Ameliyat sonrası 2 adet drenininiz bulunuyor. 1 gün sonra drenler alınıp taburculuk işlemleriniz yapılıyor.

Ameliyat sonrasında hastalar bir haftalık istirahat neticesinde normal yaşantılarına dönebilirler. Ameliyat sonrası Op.Dr. Sultan YALÇIN’IN belirteceği süre içerisinde ağır yük kaldırmamanız ve egzersiz yapmamanız gerekmektedir.

İyileşme sırasında meme başlangıçta çok daralmış, koni şeklinde veya yüksek görünebilir. Bu, ameliyat sonrası sürecin normal bir parçasıdır. Göğüsler ameliyattan 3 ila 4 hafta sonra yerleşecek ve doğal görünümüne kavuşacaktır.

Op.Dr. Sultan YALÇIN, ameliyat esnasında gerekli cerrahi işlemleri yaparken minimal kesikler ile işlemi tamamlamakta ve en doğal sonucu alabilmenizi sağlamaktadır. Yapılan işlem cerrahi bir uygulama olduğu için ameliyat sonrası iz oluşması kaçınılmazdır. Ameliyat izi ilk başta kırmızı bir görünümde iken zamanla ten rengini alır ve daha az belirgin olur. Ayrıca ameliyat sonrasında, yara izi bakım programı uygulanarak iyileşmenin sağlıklı ve hızlı olması sağlanır. 6 ay boyunca ameliyatlı bölgeyi güneşten korumanız yara izleriniz minimuma inmesi açısından faydalı olacaktır.

Op.Dr. Sultan YALÇIN

Antalya’da kurmuş olduğu Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde hizmet veren Op. Dr. Sultan Yalçın, son teknolojileri ve yeni yöntemleri kullanarak yurtiçi hastalarının yanı sıra başta Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından birçok hastayı kabul etmeye devam etmektedir.

İletişim

    • Adres: Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No:35/5 Muratpaşa/ANTALYA
Sultan YALÇIN | Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi © Copyright 2022. All Rights Reserved. | | StrategyCube