Popo Estetiği

Popo Estetiği

Popo Estetiği Ameliyatı Nedir?

Kadınlarda aşırı kilo alma, yaşlanma, gebelik vb. nedenler ile zamanla kalça ve popo bölgesinde yağlanma ve sarkma meydana gelir. Kum saati görünümü ile belirgin kalçalar çekici bir görünüm kazandırmaktadır. Yapısal olarak bel kalça oranında yetersizlik mevcut olabilir. Hastanın vücut yapısına ve arzu ettiği görünüme uygun olarak yapılan cerrahi işlemlere genel olarak popo estetiği adı verilir.

Genetik bir armağan olarak kalkık ve yuvarlak kalçalara sahip değilseniz bu görünüme sahip olmanın doğal yollar ile çok zor olduğunun da farkındasınızdır. Bu nedenle arzu edilen bir kalçaya sahip olmak için estetik uygulamalar kaçınılmazdır.

Popo Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Poponun kalkık durması, büyütülmesi ve yuvarlak bir forma kavuşması için farklı cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Hastanın istekleri ve anatomik yapısına göre bu yöntemlerden yalnızca biri uygulanabilirken aynı anda iki yöntem de uygulanabilir.

Popo Kaldırma

Popo kaldırma veya germe, kalçanın üstündeki gevşek, sarkan dokuyu çıkararak kalçayı yükselten ve yeniden şekillendiren cerrahi bir işlemdir. Popo kaldırma ameliyatı sırasında cerrahınız fazla deriyi ve yağı alır, ardından kalan dokuyu sıkılaştırır ve yeniden sarar.

Genel olarak, minimum risk içeren çok güvenli bir işlemdir. Alt vücut germe işleminin bir parçası olarak, uyluk germe ve karın germe ile birlikte yapılabilir.

Silikon Protez 

Silikon Protez, silikon popo protezleri kalçaları şekillendirmek ve büyütmek için uygulanır. Göğüs büyütmede kullanılan silikon implantlara benzerler, ancak yapısı meme protezlerine göre daha serttir. Bu sebeple şeklin korunması açısından daha dayanıklıdır.

Popo protezi ameliyatı, başka bir bölgeden liposuction yoluyla fazla vücut yağının alınmasını ve kalçalara ve kalçalara aktarılmasını içeren bir Brezilya popo kaldırma işlemi ile birleştirilebilir.

Yağ Dolgusu

Yağ Dolgusu, poponuzu protez olmadan daha yüksek, daha yuvarlak ve daha dolgun hale getirmek için kendi vücut yağınızın kullanıldığı popüler bir cerrahi prosedürdür.

Özellikle karın ve kalça bölgesine uygulanan Liposuction (vakum ile yağ alma) işlemi ile elde edilen yağlar, popoya enjekte edilerek daha sıkı ve dik bir kalça görünümü elde edilmektedir.

Transfer edilen yağlardan kurtulanlar çok fazla kilo almamanız veya kaybetmemeniz şartıyla sonsuza kadar orada kalır, bu nedenle sonuçlar da uzun ömürlüdür.

Yağ dolgusuna alternatif olarak sentetik dolgu malzemeleri de kullanılabilmektedir fakat yan etkileri ve zamanla form değiştirmeleri nedeniyle yağ transferi kadar doğal ve etkili değildir.

Popo Estetiği Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sigara içen hastalar ameliyattan en az 3-4 hafta önce tütün ürünlerini kullanmayı bırakmalıdır. Alkol kullanan hastalar da ameliyattan bir hafta önce alkol tüketimini bırakmalıdır. Ayrıca popo estetiği ameliyatından yaklaşık bir hafta önce iltihap önleyici ve kan sulandırıcı ilaçları almayı bırakmak da gereklidir. Normal egzersiz ve günlük rutinlere ameliyat saatinize kadar devam edebilirsiniz.

Popo estetiği ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Öncelikle detaylı muayene yapılarak hangi popo estetiği işleminin uygulanacağına karar verilir. Daha sonra kan tahlilleri ile beraber bir dizi tetkikler yapılarak ameliyata engel bir durum olup olmadığı incelenir.

Popo estetiği cerrahi bir işlemdir ve yapılan işleme göre değişmekle birlikte genelde 2-3 saatte operasyon tamamlanmaktadır. Birden fazla işlemin uygulanması halinde bu süre doğal olarak uzamaktadır.

Ameliyat genel anestezi ile yapıldığından ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlar ile hissedilecek ağrı en aza indirilir.

Ameliyattan sonra hastalar genellikle bir gün hastanede kalmaktadır. Taburcu olduktan sonra bir ay süreyle özel bir korse kullanılmaktadır. Hastalar ameliyattan bir hafta sonra günlük yaşamlarına dönebilir, fakat fiziksel aktiviteleri kısıtlı olmalıdır. Özellikle birkaç ay boyunca ağır fiziksel aktivite yapmak çok tehlikelidir.

Yapılan işlem yalnızca yağ dolgusu ise oturmanızda bir sakınca yoktur fakat yine de dikkatli olmanız gerekmektedir. Silikon uygulandığı durumlarda bir hafta boyunca dikişlere yük vermemek için yan yatarak istirahat etmeniz daha uygundur. Ameliyattan sonra 3 gün boyunca banyo yapmamanız tavsiye edilir.

Op.Dr. Sultan YALÇIN

Antalya’da kurmuş olduğu Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nde hizmet veren Op. Dr. Sultan Yalçın, son teknolojileri ve yeni yöntemleri kullanarak yurtiçi hastalarının yanı sıra başta Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından birçok hastayı kabul etmeye devam etmektedir.

İletişim

    • Adres: Fener Mah. Tekelioğlu Cad. No:35/5 Muratpaşa/ANTALYA
Sultan YALÇIN | Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi © Copyright 2022. All Rights Reserved. | | StrategyCube