Op. Dr. Sultan Yalçın

Uyluk Germe

Uyluk Germe

Uyluk Germe Ameliyatı Nedir?

Uyluk germe veya uyluk estetiği olarak bilinen bu işlem, genel olarak önemli kilo kaybı, liposuction veya yaşlanmaya bağlı sarkma sonrasında uyluklardaki gevşek deriyi alan cerrahi bir işlemdir.

Bacak Bölgesinde Sarkma ve Yağlanmanın Sebepleri Nelerdir?

Bu bölgede sarkma oluşmasının başlıca nedenleri yaşlanma ve aşırı kilo vermedir. Özellikle uyluklar, dış veya iç uyluklarda aşırı deri sarkması durumunda estetik sorun yaratabilecek bir bölgedir.

Uyluk Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uyluk germe ameliyatı sırasında, gövdenin bacakla birleştiği kıvrım boyunca uyluğun üst kısmına yakın bir kesi yapılır. Uyluk bölgesinin tepesinden büyük miktarda doku alındıktan sonra kalan deri yukarı çekilir, sıkılaştırılır ve dikişlerle sabitlenir. Bu işlem, uylukları yeniden şekillendirerek onlara daha sıkı, daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Sigara içen hastalar ameliyattan en az 3-4 hafta önce tütün ürünlerini kullanmayı bırakmalıdır. Alkol kullanan hastalar da ameliyattan bir hafta önce alkol tüketimini bırakmalıdır. Ayrıca uyluk germe ameliyatından yaklaşık bir hafta önce iltihap önleyici ve kan sulandırıcı ilaçları almayı bırakmak da gereklidir. Normal egzersiz ve günlük rutinlere ameliyat saatinize kadar devam edebilirsiniz.

Uyluk germe ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Öncelikle detaylı muayene yapılarak ameliyatın nasıl yapılacağına karar verilir. Daha sonra kan tahlilleri ile beraber bir dizi tetkikler yapılarak ameliyata engel bir durum olup olmadığı incelenir.

Uyluk Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Uyluk germe ameliyatı genelde 1-2 saat sürmektedir.

Uyluk Germe Ameliyatından Sonra İyileşme Ne Kadar Sürer?

Ameliyattan sonra üç ila dört hafta boyunca giymeniz gereken bir kompresyon giysisi ile taburcu edileceksiniz. İlk 24 ila 48 saat boyunca ağrı, sonrasında birkaç hafta boyunca ağrı, morarma ve şişlik yaşayabilirsiniz. Doktorunuz tarafından verilecek ilaçlar ile ağrıyı azaltmak mümkündür.